Kolejna część „Opowieści z Wieloświata” Anny Sokalskiej – „Żertwa”

Żertwa. Opowieści z Wieloświata. Tom 2” to już druga część cyklu autorstwa Anny Sokalskiej. Ta powieść z gatunku urban fantasy skradła serca czytelników, którzy cenią tę tematykę.

Magiczne moce i dziwne stwory w nowoczesnym europejskim mieście

Jak wiadomo z poprzedzającej „Żertwę”, powieści „Wiedźma”, której główną bohaterką jest wiedźma o imieniu Jasna, na Ślęży otwiera się przejście między światami. To tam kiedyś starły się siły niebios i piekieł. Wiedźma Jasna jest obłożona klątwą i budzi się nagle po kilku wiekach w zupełnie innych czasach, do których nie bardzo pasuje i ,co stanowi nieco większy problem, nie ma swojej mocy. Nietrudno sobie wyobrazić jak samotna i nie na swoim miejscu się czuje próbując się odnaleźć we Wrocławiu w XXI wieku.

Jednakże okazuje się, że nie ona jedna jest w tej kłopotliwej sytuacji bycia magiczną istotą w nowoczesnym świecie. Na swojej drodze spotyka także inne stworzenia z dalekiej przeszłości takie jak zmora-uciekinierka, szaman i anioł. Dla wiedźmy Jasnej to właśnie wilkołaki, demony i łapiduchy są bliższe niż współcześni ludzie, żyjący z dala od magii w pełnych technologii i maszyn miastach. Co się stanie, gdy ukryte w zakamarkach i cieniach niesamowite stworzenia ożyją ponownie? Która rzeczywistość okaże się potężniejsza?

Jak ułożenie gwiazd zmieni dotychczasową rzeczywistość?

Ludzie żyjący we Wrocławiu próbują rozwikłać zagadkę tajemniczych zabójstw. Prokurator Dębska i komisarz Majka kierują swoje podejrzenia na handlarzy organów. Natomiast Anastazja Omyk sądzi, że za morderstwami stoją wyznawcy dawnych słowiańskich bóstw. Nie wiedzą one jednak, że gwiazdy na niebie ułożyły się w niekorzystny układ. Zła wróżba wymaga złożenia ofiary. Jak rozwiązać zagadkę kryminalną, w którą zamieszane są niesamowite stworzeni i nieznane moce zupełnie nieprawdopodobne dla współczesnego człowieka?

Ofiara, czyli żertwa mająca przeciwdziałać złym wróżbom, które zapowiadają gwiazdy, została złożona. Czy jednak to powstrzyma katastrofalne wydarzenia? Oprócz tej wiszącej nad miastem groźby, nadciąga też inne niebezpieczeństwo. We Wrocławiu pojawia się wąpierz. Jest on słowiańskim odpowiednikiem wampira. Spokój ludzi zakłóci też wilkodłak, który poszukuje łapiducha, a także dwa diabły Boruta i Rokita.

Dawne słowiańskie wierzenia znów stają się aktualne

Anna Sokalska w swej twórczości znakomicie łączy wątki słowiańskie, kryminalne i fantastyczne. Ta niesamowita mieszanka sprawia, że jej powieści z cyklu „Opowieści z Wieloświata” świetnie się czyta, płynnie przechodząc od dawnych bóstw naszych przodków do dochodzenia prokuratury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *